A Rozsnyói Bányászati Múzeum Galériájában ezekben a napokban a gombák sokszínű világát bemutató ismeretterjesztő kiállítás várja a látogatókat. A tárlaton a múzeum gyűjteményéből származó darabok, Karel Voneš modelljei láthatók. Az egyedülálló kiállítás november 15-ig tekinthető meg.
A múzeum gyűjteményében több mint ötszáz gomba modellje található meg, melyeket még az 1976-80 közötti években vásároltak – tájékoztatott Gabriela Kolesárová, a Rozsnyói Bányászati Múzeum munkatársa, a kiállítás kurátora. Többségük még ilyen hosszú idő elteltével is nagyon valóságosnak, élőnek hat. Van közöttük olyan fajta modellje is, mely erősen veszélyeztetett, védett, vagy nagyon különleges, és ma már ritkaságnak számít rátalálni a természetben. A most kiállított gombákat utoljára 1996-ban mutatták be a Rozsnyói Bányászati Múzeumban.
A kiállítás célja elsősorban az, hogy közkinccsé tegye ezt a Szlovákiában egyedülálló, gomba modellekből álló gyűjteményt. Emellett azonban a bannereken a témához kapcsolódó alapvető információkkal is szolgál – megtudhatjuk, mik azok a gombák, képet kapunk a gombászokról, a gyógyító, mérgező és a veszélyeztetett gombákról, illetve megismerhetjük a modellek alkotóját, Karel Vonešt is.
PhMr. Karel Voneš a prágai Komensky Egyetem gyógyszerészeti karán végezte tanulmányait, gyógyszertárvezetőként dolgozott Prágában, Jihlavában és 24 éven keresztül Měříne na Vysočine nevű városban. Mikológiával amatőr szinten még prágai tartózkodása idején, 1930-ban kezdett foglalkozni, munkájára nagy hatással voltak az ismert gombaszakértők, František Smotlach és Rudolf Veselý. Fokozatosan ő maga is jelentős szaktekintély lett, akit elismertek nemcsak a volt Csehszlovákiában, hanem külföldön is.
A Gombák változatos világa című kiállítás megnyitójára szeptember közepén került sor. Az eseményen részt vett Ing. Ján Pardovič kassai mikológus is, aki szakmai konzultánsként közreműködött a kiállítás előkészítésénél. A megnyitót gombászati tanácsadás és a hozott gombák meghatározása egészítette ki – tudtuk meg a múzeumi szakembertől.
A kiállítás ugyan nem helyettesíti a szakszerű gombahatározókat és egyéb publikációkat, de mindenki – legyen az kezdő vagy szenvedélyes gombázó, szakember, diák vagy egyszerűen természetkedvelő látogató – érdekes és tanulságos ismeretekkel gazdagodhat.
Fotó: Ing. Karol Tomány, Gabriela Kolesárová