A szünet után sem mennek iskolába a diákok: január 11-től folytatódik a távoktatás
Január 11-től minden iskolában folytatódik a távoktatás. Csak az óvodák lesznek nyitva azon gyermekek számára, akiknek a szülei létfontosságú területen dolgoznak vagy a munkájuk jellegéből adódóan bejárnak a munkahelyükre. Erről az oktatási minisztérium sajtóosztálya tájékoztatta a TASR-t.
„Azt javasoljuk az iskolafenntartóknak, hogy főleg azok számára nyissák meg az iskolai klubokat, akiknek a szülei egészségügyi alkalmazottak, létfontosságú területen dolgoznak, vagy a munkájuk jellegéből adódóan nem dolgozhatnak otthonról. Január 11. és 18. között lehet igényelni a járvány miatt kifizetett ápolási díjat (OČR) is. Az intézmények fenntartóinak egyúttal azt ajánljuk, hogy teszteljék le az alkalmazottaikat, a kiadásokat utólag térítik” – pontosított Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter. Az oktatási tárca terve szerint január 18-tól megnyithatnák az óvodákat, és újraindulhatna az oktatás az alapiskolák alsó tagozatán, illetve a speciális iskolákban. Az oktatási tárca javasolja a szülők és az alkalmazottak tesztelését. „A szülők továbbra is igazolhatják a gyermek hiányzását öt egymást követő tanítási napon. Szükség esetén a tanulók a lockdown végéig otthon maradhatnak” – közölte a minisztérium. Az alapiskolák felső tagozatán és a középiskolákban ettől a dátumtól folytatják a távúton történő tanulást. A középiskolák végzős évfolyamai szintén megnyithatnak azzal a feltétellel, hogy letesztelik a tanulókat és az alkalmazottakat.
„A lockdown után, január 25-től a megszokott módon fognak működni az óvodák, illetve az alapiskolák alsó tagozatai. Az oktatási tárca azt javasolja az óvodáknak és az alapiskolák alsó tagozatainak, hogy teszteljék le az alkalmazottakat és a szülőket” – közölte az oktatásügyi minisztérium. Az alapiskolák felső tagozatán elindulhat a jelenléti oktatás, miközben a közegészségügyi hivatal elrendeli a tanulók és az iskolai alkalmazottak tesztelését. A középiskolák is nyitva lesznek, szintén azzal a feltétellel, hogy letesztelik a diákokat és az iskolák alkalmazottait. „Ez is az oka annak, hogy a széleskörű tesztelés ideje az eredeti január 8-10-i időpontról január 22-24-re tolódott át” – magyarázta a tárca. Hozzátette: ezek előzetesen megadott feltételek, és az alkalmazásuk a helyzet alakulásától fog függeni. Mi több, a helyi feltételeken a regionális közegészségügyi hivatal is változtathat.
Az oktatásügyi miniszter az elmúlt napokban kezdeményezte, hogy üljön össze a szakértői konzílium, a tiszti főorvos és az egészségügyi miniszter, hogy egy közös ajánlást dolgozzanak ki a tanulók iskolába való visszatérésével kapcsolatban. Hétfőn a miniszter Szlovákia 70 legnagyobb városának a polgármesterével, az önkormányzatok képviselőivel és az iskolák fenntartóival is találkozott, hogy felmérje, mennyire vannak felkészülve az önkormányzatok az iskolai alkalmazottak tesztelésére. „Az oktatásügyi minisztérium ezért minél előbb ki akar adni egy határozatot, amely a tanulók iskolába való visszatérését fogja szabályozni. Az pedig továbbra is érvényes, hogy az a szülő, aki nem akarja iskolába küldeni a gyermekét, öt egymást követő tanítási napra igazolhatja a hiányzást” – magyarázta Gröhling.
Az óvodák január 4-től vagy be vannak zárva, vagy nyitva vannak azon gyermekek számára, akiknek a szülei létfontosságú területen dolgoznak, vagy a munkájuk jellegéből adódóan bejárnak a munkahelyükre. Az alap- és középiskolákban január 10-ig tart a szünet.
- tasr, fotó: pixabay.com