14 személynél mutatták ki eddig az új típusú koronavírus delta variánsát Szlovákiában. Főleg külföldről érkezett személyekről van szó, és olyanokról, akik közvetlen kapcsolatba kerültek velük. Olyan embernél is azonosították a delta variánst, aki nem járt külföldön. Tizenegyen közülük nem voltak beoltva, hárman igen – tájékoztatta csütörtökön a TASR hírügynökséget Daša Račková, az országos közegészségügyi hivatal (ÚVZ) szóvivője.
A hivatal tájékoztatása szerint a beoltottaknál enyhe lefolyású volt a betegség, nem kerültek kórházba. Egy személynél, aki nem volt beoltva, súlyos tüneteket okozott a vírusfertőzés, a pácienst kórházba szállították. „Az illetékes regionális közegészségügyi hivatalok minden járványügyi intézkedést megtettek, az egészségügyi szakemberek ellenőrzésük alatt tartják a helyzetet” – közölte a közegészségügyi hivatal.
Anna Kaliňáková molekuláris biológus, a közegészségügyi hivatal munkatársa elmondta, hogy az összes érintett együttműködésének köszönhetően a mintavétel és a szekvenálás eredménye közötti idő is jelentősen, egyes esetekben négy napra rövidült. „Ezzel naprakész áttekintést kapunk az egyes vírusvariánsok terjedéséről, és időben tudunk reagálni a helyzetre” – mondta.
A szakértők rámutattak, hogy a delta variáns sokkal fertőzőbb, mint a Szlovákiában jelenlévő alfa változat. Számos európai országban ez a variáns kezd dominálni. Egyedül az oltás jelent védelmet a betegség súlyos lefolyása ellen – tette hozzá az egészségügyi hatóság. A szakemberek felszólították a lakosságot, hogy tartsák be a járványügyi óvintézkedéseket, különösen ha külföldön jártak.
Június végéig a COVID-19 elleni védőoltás első adagja után 6953 esetben (0,35 százalék), a második oltás után pedig 1919 esetben (0,12 százalék) regisztráltak megfertőződést. „Ezek az eredmények összhangban vannak a vakcináktól elvárt hatékonysággal” – tette hozzá a közegészségügyi hivatal.
- forrás: tasr, fotó: pixabay.com